To już 21 raz rusza Rajd Warmiński. Trochę historii…

W 1997 roku udało mi się namówić Prezesa Międzynarodowych Targów Olsztyńskich, inż. Waldemara Bagińskiego na organizację KJS, motorowej imprezy towarzyszącej targom motoryzacyjnych w olsztyńskiej Uranii. Przez trzy lata rajd ten odbywał się pod nazwą MOTO i organizowany był wg powyższych zasad.

Na przełomie XX i XXI wieku, zaczął być prawdziwym rajdem z szutrowymi odcinkami specjalnymi na terenie gmin Jonkowa i Świątek na Warmii i przyjął nazwę MOTO – 2000. Wtedy to po raz pierwszy na rampie „mety” z mikrofonem stanął bardzo młody, obiecujący i dobrze zapowiadający się dziennikarz Wojtek Jermakow. On też wielokrotnie doskonale sprawozdawał z OS rajdu ze stadionem włącznie.

Dobra ocena tej imprezy spowodowała, że już w roku następnym rajd rozgrywany był jako runda Rajdowego Samochodowego Pucharu Polski, tak zwanej 2 ligi. W 2001 roku rajd wygrała załoga Zbigniew Korzanowski – Wojciech Zaborowski, tak, tak Wojtek ze Szczytna, jadąca samochodem Mitsubishi evo 5. Drugie miejsce zajął Michał Sołowow z pilotem Krzysztofem Gęborysem. Od tego rajdu pan Michał rozpoczął piękną karierę, do zdobycia tytułu Wicemistrza Europy włącznie. Pierwszy start w naszych imprezach Krzysztofa Hołowczyca z Andrzejem Kalitowiczem skończył się na 1 OS. Niestety, ukręcona półoś uniemożliwiła dalszą jazdę.

Nasz eksportowy kierowca wielokrotnie startował w naszym rajdzie, tocząc piękne pojedynki z innymi gwiazdami z Polski, a to z Tomaszem Kucharem, Grzegorzem Grzybem, Leszkiem Kuzajem, braćmi Bębenkami, czy te niezapomniane ze Zbyszkiem Staniszewskim. Krzysztof Hołowczyc zawsze służył nam dobrą radą przy organizacji tych zawodów za co serdecznie dziękuję.

W latach 2003 – 2008 głównym sponsorem imprezy była firma Agapit i nosiła ona nazwę RAJD AGAPIT. Niestety w 2009 roku zarząd klubu zmuszony był jednak z różnych przyczyn odwołać RAJD AGAPIT – 2009.

Na szczęście „wszystkich” impreza nie zniknęła z kalendarza sportów motorowych i w roku 2010 pojawiła się, tyle, że pod nazwą RAJD WARMIŃSKI. Termin rajdu, tradycyjnie na tydzień przed Rajdem Polskim w Mikołajkach oraz jego szutrowa specyfika powodowała, że co roku startowali w nim najlepsi kierowcy rajdowi z Polski oraz wielu z Europy i innych krajów świata. W/w zawodnicy traktowali nasz rajd jako dodatkowe kilometry udoskonalające rajdowy kunszt jazdy po luźnych nawierzchniach ku uciesze kilkutysięcznej rzeszy kibiców zebranych wokół OS, zawsze przebiegających tylko po drogach WARMII.

W 2014 roku po raz pierwszy pojawiło się auto WRC a za jego kierownicą oczywiście Krzysztof Hołowczyc z pilotem Łukaszem Kurzeją. I choć rajd ten przeznaczony był i jest dla kierowców zdobywających punkty do wyższych licencji sportowych, zawsze cieszył się powodzeniem wśród zawodników klasy „gość”. W tej roli obecni byli na rajdzie również Michał Kościuszko, Hubert Ptaszek i wielu innych.

Smaku i uroku rajdowi dodaje jego Prolog na stadionie OSiR, rozgrywany w przeddzień właściwego ścigania na OS. Kibice z bliskiej odległości mogą obserwować znakomite pojedynki o Puchar Prezydenta Olsztyna, oglądać potrącenia betonowych gazonów, częstych otarć po metalowym ogrodzeniu, rozmawiać z kierowcami i tp. Jak powiedział przed laty znakomity kierowca rajdowy Tomasz Czopik, próbę na stadionie można przejechać na 100 sposobów. I jak mówią znawcy tematu, Tomek ma racje.

Przez te lata rajd był rundami Pucharu Polski, Szuter Cup czy też Rajdowego Pucharu Warmii i Mazur a w tym roku, również Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Pomorza.

W bieżącym roku sztandarowa impreza Automobilklubu Warmińskiego przebiegać będzie jako 20 RAJD WARMIŃSKI – TOYOTA 2017. Mam nadzieję, że współpraca z tak znakomitą firmą będzie owocna dla obu stron, zawodników i tysięcy kibiców motosportu.

Trudno w kilku zdaniach opisać dwudziestoletnią historię rajdu i związane z nim różne wydarzenia w postaci efektownych „dachów”, udanych lądowań i wielu, wielu ciekawostek.

Zainteresowanych szerszą historią klubu, przeprowadzonych imprezach motorowych, zapraszam w uzgodnionym terminie do archiwum Automobilklubu Warmińskiego.

Wojciech Fijałkowski – Wiceprezes AKW